مقالات

توضیحی کوتاه و خواندنی در مورد تهویه مطبوع

گروه: تاسیسات
۸ شهریور ۱۳۹۶

تبرید و تهویه مطبوع ( HVAC )‪( Heating, Ventilation, and Air Conditioning )‬  برای راحتی زندگی روزمره ما طراحی شده است .همانطور که مشخص است این کلمه از چهار حرف HV  و AC تشکیل شده است . در مورد AC تقریبا در تمام مقالات صحبت هایی را شنیده ایم اما در مورد HV کمتر بحث شده است ؛ پس بیایید قبل از هر چیز دو حرف H  و V تبرید و تهویه مطبوع ( HVAC ) را بررسی کنیم .

 

H ” در HVAC نماینده وسایلی برای گرم کردن

گرمایش در مکان های مختلف توسط رادیاتورها ، کوره ها ، آتش اجاق ها و یا حرارت برق تامین می شود که رادیاتور با آب گرم ، دیگ های بخار ، کوره ها با سوزاندن چوب یا زغال سنگ ، کوره های حرارتی سوخت فسیلی ، و بخاری برقی با استفاده از اصل مقاومت الکتریکی برای تولید آزمایشهای مربوط به گرما کار می کنند .

 

” V به  معنای تهویه در HVAC

موضوع تهویه مربوط به جنبش و گردش هوا بین فضای باز ، و یک فضای محصور در خشکی است . این امکان وجود دارد برای رسیدن به این هدف رخدادهای طبیعی  دخیل باشند و یا استفاده از دستگاه ها و فناوری ها به صورت اجباری هوا را به گردش در آوریم .

 

هدف از تهویه مطبوع :

یکی از مهمترین اهداف تهویه مطبوع علاوه بر اصل تهویه ایمنی افراد در فضا به خصوص در مورد آتش سوزی حاصل از بی احتیاطی در استفاده در استفاده از برق و … است.

 

علل استفاده افراد از سیستم های تهویه مطبوع به چهار دسته اصلی زیر انجام می شود .

  • تغییر دمای هوا با استفاده از خنک کننده و یا گرم کننده .
  • تغییر رطوبت هوا
  • گردش و ترکیب هوا
  • فیلتر و تصفیه هوا

 

تغییر دمای هوا با استفاده وسایل خنک کننده و یا گرم کننده

ماشین الات و تجهیزات ، که می تواند دمای هوا را تغییر دهد ، با استفاده از خنک کننده یا مبرد به عنوان دستگاه تهویه هوا شناخته شده است ، اگر برای گرم کردن مورد استفاده قرار گیرد پمپ حرارتی ( Heat pump ) نامیده می شود .

 

با این حال تنها در صورتی که دما را به صورت افراطی بالا نبرید و دمای خارج نیز کمتر از ۶- درجه سانتیگراد نباشد می توانید از سیستم های هیت پمپ دار مثل چیلر برای شما سودمند خواهد بود و در حقیقت تجهیزات گرمایش “H” مثل یک مکمل در نوار گرمایشی شما می باشد .

 

تغییر رطوبت هوا

برخی (ACS (Air Conditioning Systems معمولی می تواند رطوبت را تغییر دهد . آن زمانی که برای خنک کردن استفاده می شود ، هوا نیز خشک خواهد شد پمپ گرمایی یا هیت پمپ نیز  رطوبت نسبی هوا را تغییر می دهد .

 

با این حال  تجهیزاتی به طور خاص ساخته شده است ( مثل داکت اسپلیت ). وسایلی مثل داکت اسپلیت  در درجه رطوبت بسیار خفیف یا رطوبت کم  برای خنک کردن آب و هوای مناطق گرم و خشک استفاده نمی شود و  مفید نخواهد بود .بخش رطوبت مشابه به تهویه مطبوع است ، اما ساخت و ساز آن متفاوت است.

 

گردش و ترکیب هوا

هوای راکد و کهنه خود تهدیدی برای سلامت شما است ، چه رسد به اینکه احساس ناراحت کننده ای در شما ایجاد می کند ، گردش هوا را می توان با ساده ترین تجهیزات به دست آورد . هوا به طور ذاتی در جابجایی مداوم است و با پوست شما برخورد می کند ، زمانی که بدن شما گرم است پوستتان به وسیله تبخیر ،به خنک شدن بدن شما کمک می کند و هوای تازه در این میان نقش بسیار مهمی را ایفا می کندو حس خنکی لذت بخشی را برای شما به ارمغان می آورد .

 

گردش هوا در ساختمان ، مجاری و قوانین خاص خود را دارد . این ترکیب عمدتاً با سیستم های تهویه مطبوع مرکزی استفاده می شود و هوای مطبوع به مناطق تعیین شده توزیع خواهد شد . این طراحی بدین دلیل است تا مسئله هوای تازه و خروج هوای کهنه در زمینه دستیابی به تهویه مطبوع استفاده شود .

 

فیلتر و تصفیه هوا

اغلب تجهیزات تهویه ، با فیلتر هوا و به عنوان یک بسته به صورت فابریک و یا صورت جداگانه نصب شده است ، دلیل اصلی فیلتر کردن هوا ، گرد و غبار  است .

 

تصفیه هوا را می توان با استفاده از کربن فعال برای حذف بو ، نور UV برای از بین بردن میکروب و فیلتر HEPA برای ذرات معلق هوا با بازدهی بالا به دست آورد .

 

منبع: پرتال تخصصی تاسیسات مکانیکی ساختمان